MaYaN: Isaac o MaYaN pro Sarkophag Rocks

Rubrika: V časopisech, publikováno:

První album kapely MaYaN, Quarterpast, vyšlo 20. května 2011 – je to skvělé CD! Jak na něj reagoval tisk, fanoušci a vaši kolegové?

Vydávat album s tolika známými hudebníky a hostujícími muzikanty je vždycky tak trochu ošidné. Někteří lidé si asi myslí „hm, určitě dostali nahrávací smlouvu jenom proto, že znají ty správné lidi“. Pravdou je, že MaYaN získal smlouvu dlouho předtím, než jsme kontaktovali hostující hudebníky. Ale stejně na album lidé reagovali většinou pozitivně, odehráli jsme několik úžasných koncertů a skvělé turné po Jižní Americe a všichni na to vzpomínáme s radostí.

Ke skladbě War on Terror jste natočili videoklip, který si na YouTube vysloužil spoustu skeptických komentářů, hlavně od amerických uživatelů. Proč jste si vybrali právě toto téma? Věděli jste předem, že by mohlo vyvolat takovou vlnu kritiky?

Samozřejmě, bylo jasné, že se o tom bude hodně mluvit, a to je dobrá věc. Každý člověk nemá stejný názor, a o to je to všechno zajímavější. Tímto klipem jsme chtěli říct jen jedinou věc – během války se děje spousta křivd. Každou chvíli jsou zabíjeni nevinní lidé – lidé, kteří nikdy nechtěli mít s válkou nic společného. Přišlo mi dost komické, jak někteří lidé pořád říkali, že se nic takového ve skutečnosti neděje, i když jsme všichni viděli nahrávku, na níž vojáci močili na mrtvolu. Někteří pořád přivírají oči nad pravdou.

Jak jste daleko s přípravami na druhé album kapely MaYaN?

Vlastně už máme docela dost materiálu. Základní náčrtky skladeb. Všichni spolupracují na skládání písní, takže to opět bude dost rozmanitá hudba. Ještě jsme nestanovili termín pro nahrávání, protože nejvyšší prioritu má teď Epica, ale řekl bych, že skládání dovedeme do zdárného konce do konce letošního roku.

Objeví se na druhém albu jiní hostující zpěváci? Máte už nějaké kandidáty na mysli?

O tomhle budeme rozhodovat později, až složíme všechny písně. Určitě se nechceme opakovat, takže nějaké změny budou, ale ještě nevíme žádné podrobnosti. Nejdřív složíme nějakou krutou hudbu! Určitě bych na dalším albu chtěl mít nějaké hostující growlery. Třeba směsku některých nejlepších growlerů/screamerů na světě. Hustý.

Čtyři členové z kapely MaYaN hrají v Epice a naopak. Je pro vás jednodušší skládat nové písně a přicházet na nové nápady, když spolu tak často pracujete na více projektech?

Je to vážně zvláštní náhoda, že máme tolik společných členů. Někdy třeba napíšeme něco pro Epicu a nakonec to skončí ve složce pro příští album MaYaN. Dokud nezačneme míchat styly obou kapel, tak to není žádný problém. Budeme prostě skládat další hudbu, a dokud budete mít vy lidi zájem o obě kapely, pořád o nich uslyšíte :-)

ZDROJ: http://www.sarkophag-rocks.com/html/isaac-mayan-28-03-12-en.html

PŘEKLAD: ItalianManiac

číst více

MaYaN: Frank Schiphorst pro Femme Metal Webzine - část 1

Rubrika: V časopisech, publikováno:

V lednu tohoto roku vyzpovídala reportérka Femme Metal Webzine Franka Schiphorsta z kapely MaYaN. I když je interview celkem staré, po přečtení mě zaujalo, tak jsem se ho rozhodl přeložit i pro české, anglicky nepříliš hovořící fanoušky. V rozhovoru se například dozvíte, jak to bylo s natáčením a psaním skladeb a co MaYaN plánuje do budoucna. Příjemné počtení :-)

Franku, je mi velkým potěšením a ctí s tebou dnes dělat tento rozhovor! Gratuluji k vydání Antagonise. Pokud jde o celkový zvuk a estetický přístup, Antagonise je celkově mnohem temnější než vaše debutové album Quarterpast. Co nám můžeš říct o tom, jakým způsobem se pro toto album psaly skladby?

Ahoj Lauro, děkuji, potěšení je na mé straně! Psaní skladeb bylo v podstatě stejné… Jack, Mark a já jsme si spolu sedli a nahrávali jsme to, co jsme zrovna hráli, inspirovali jsme se našimi nápady vzájemně. Skladba se tak vytváří sama. :-) Tentokrát jsme se více zaměřili na plynutí skladeb a snažili jsme se je udělat trochu metalovější. Také jsme během předchozích let lépe poznali navzájem svůj styl, a protože teď máme v kapele jako stálé členy Lauru a Henninga a víme, co nám do kapely přinesli, pro mě osobně se skládání ještě zjednodušilo. Na albu můžete poprvé slyšet Roba, který dokonce napsal kytary a bicí pro úvodní skladbu Bloodline Forfeit, která se stala opravdovou peckou. Vždycky jsme otevřeni nápadům každého z kapely, takže je super, že napsal něco, co do alba skvěle sedí.

číst více

MaYaN v časopisech

Rubrika: V časopisech, publikováno: