Antagonise: Studio trailery

Rubrika: Novinky, publikováno:

Studio trailer #1: Mark Jansen a Jack Driessen mluví o nahrávání alba Antagonise

 

číst více

Interview s Robem van der Loo

Rubrika: Novinky, publikováno:

Připravili jsme pro vás exkluzivní interview s basistou kapely MaYaN Robem van der Loo. Poskytl nám nejen detaily k nedávno vydanému videoklipu k písni War on Terror, ale také prozradil, na čem momentálně MaYaN pracuje a zda na turné zavítají někdy i k nám!

Před pár měsíci vydala kapela MaYaN svůj první oficiální videoklip k písničce War on Terror. Proč jste si vybrali pro svoje první video právě tuto písničku?


Během prvního zkoušení jsme diskutovali o možnosti nahrání videoklipu, tak jsme požádali každého člena kapely, aby napsal své dvě nebo tři nejoblíbenější skladby od MaYaN. No a War on Terror byla na prvním místě u všech členů, takže volba byla jasná! :)
Tuto píseň jsme si vybrali také proto, protože je jak hudebním, tak politickým prohlášením. Hudebním, protože MaYaN není jenom vedlejší projekt Epicy, ale opravdová kapela se svojí vlastní identitou a zvukem. A politickým, protože píseň a obzvlášť video jsou protiválečné.

Mohl bys nám poskytnout nějaké detaily ohledně natáčení videa? Kde se natáčelo a jak dlouho to trvalo?

Většina lidí si myslí, že jsme kvůli natáčení jeli někam na Střední východ, ale ve skutečnosti jsme ho natočili v severním Holandsku.
Náš režisér našel jednoho farmáře, který vlastní obrovský kus neopracované země. Kopali tam bláto, takže to vypadalo úplně jako poušť.
Celé video, včetně záběrů kapely i příběhu, bylo natočeno za jeden den na jednom místě. Bylo úžasné, jak rychle to zvládli!

Rob van der Loo

S kým jste spolupracovali? Kdo video režíroval, natáčel, produkoval, atd.?

Režisérem a producentem našeho videa byl Tijo Oost. Spolupracoval jsem s ním už dříve, když jsem ještě byl v kapele Delain. Režíroval také naše video k písničce Stay Forever. Ohromila mě jeho kreativita, jelikož jsme tehdy neměli tolik peněz na natáčení videa, takže jsme museli zůstat u základních prvků. I když je video velmi jednoduché, mohli jste ho i tak vidět v některých mezinárodních hudebních pořadech a dodnes obstává i mezi klipy s vyšším rozpočtem.
Rád pracuji s lidmi, kteří dokážou udělat mnoho téměř z ničeho. To dokazuje, jak moc jsou talentovaní a kreativní. Tijo i tentokrát pracoval se stejným natáčecím týmem a jak můžete vidět, všichni se během krátké doby velice vypracovali. Jsem si jistý, že to nebylo naposledy, co jsme s nimi spolupracovali. :)

Kromě tebe a kapely můžeme v klipu vidět také jiné postavy (vojáky, arabskou rodinu). Jak se jmenují? Jsou to profesionální herci nebo proč jste si je vybrali?

Mám pocit, že někteří herci byli dobrovolníci a někteří jsou profesionálové. Jednoho z vojáků hraje dokonce Tijův bratr!
Když se podíváte velmi pozorně, můžete se všimnout, že ve videu hraje také Laura Macrì (hostující zpěvačka).
[Laura hraje pravděpodobně jednu ze zahalených žen, které se ve videu objevují mezi 0:41 až 0:45, pozn. překladatelky]
Herce našel Tijo, ale já je všechny neznám jménem. Poprvé jsme se s nimi potkali v den natáčení, takže tak. Ale myslím si, že všichni odvedli skvělou práci!

Rob van der Loo

Video se zabývá velmi vážným tématem. Zobrazuje násilí na nevinných civilistech a znásilňování žen, jehož se dopouštějí američtí nebo evropští vojáci na misích v Iráku nebo v jiných zemích Blízkého a Středního východu. Kdo přišel s tímto nápadem pro klip?

No, hlavním „poselstvím“ tohoto videa je, že válka je špinavou hrou… To říkával dokonce i slavný generál MacArthur. Chtěli jsme natočit video, které lze vyložit několika různými způsoby, abychom vyvolali živou diskuzi. Způsob, jakým si video vyložíte, vypovídá o tom, jak moc jste tolerantní nebo naopak omezení, co se týče celého tématu.
Když jsme vybrali skladbu pro klip, začal jsem si pohrávat s tímto tématem. Poté, co jsem sepsal svoje nápady na papír, prodiskutovali jsme je společně s Tijem a Markem, což pro nás bylo velmi inspirativní. Potom Tijo sepsal seznam, dokončil příběh a začal pracovat na scénáři.

Co si ty osobně myslíš o tomto tématu?

Za prvé si myslím, že je velice omezené tvrdit, že jsou podle nás všichni vojáci vrahové a násilníci. Ale nemůžete říci, že se takové věci ve skutečnosti nedějí. Prostě existuje několik „zkažených jablek“, které dělají bordel a ostatním kazí reputaci. A všichni, kdo tohle popírají, by se měli probudit…
Ve videu je obětí hned několik:
1) Nevinní civilisté, kterým vojáci vyhrožují puškami.
2) Znásilněná dívka.
3) Chlápek, kterého zastřelí.
4) Voják, který zpanikaří a zmáčkne spoušť.
V tomhle případě tu jsou samí poražení, žádní vítězové… To je můj pohled na celou tuhle situaci.

číst více

MaYaN: Antagonise - texty a překlady!

Rubrika: Novinky, publikováno:

Dnes jsme na web konečně dodali kompletní texty k albu Antagonise včetně českých překladů. Obojí najdete v obvyklé sekci MaYaN - Texty + Překlady - Antagonise. Překlady jsou také doplněny o poznámky k mluveným slovům a zdroje.
Za pomoc s překladem písně Redemption (The Democracy Illusion) děkuji Honzovi Horákovi Smile

Nyní začneme co nejdříve pracovat na textech a překladech k novému studiovému albu Epicy, The Quantum Enigma!

číst více