Antagonise: Track by Track

Rubrika: Diskografie, publikováno:

Burn Your Witches (Upal své čarodějnice)

Jack: Burn Your Witches obsahuje spíše tradiční, progressivní zpěv, o který se postaral Henning. Já se z této písničky tak trochu ponaučil, když jsem si uvědomil, že tohle je ten typ skladby, který nepotřebuje v každé části a v každé minutě symfonické elementy. Původně jsem byl rozhodnutý použít varhany a smyčce, ale nakonec jsme využili jen tradiční klávesový zvuk. Například, když Henning zpívá refrén, do té části jsem původně chtěl zakomponovat smyčce, ale neznělo to moc dobře, tak jsem to neudělal. Nakonec jsem použil pouze dechové nástroje pro posílení melodie, nic jiného vlastně ani nebylo potřeba. O melodičnost se stará sám Henning a já ji nechtěl narušovat. V závěru první skladby na minulém albu Quarterpast se objeví Floor a její zpěv plný neuvěřitelné energie, jenom na posledních pár vteřin. Tady jsme to udělali stejně. Samozřejmě znám Floor už spoustu let a stejně mě pokaždé překvapí. Odvedla vážně skvělou práci.

Bloodline Forfeit (Daň za původ)

Frank: Další skladbu napsal náš baskytarista Rob. Dokonce na demonahrávce nahrál všechny kytarové party. Stala se úvodní písní alba Antagonise. To je Bloodline Forfeit.

Capital Punishment (Trest smrti)

Jack: S písní Capital Punishment jsme si užili spoustu legrace. Nejdříve jsem nahrál takové malé intro, ale znělo moc lacině a syntetizátorsky. Když to slyšeli Mark s Frankem, tak řekli, že to zní jako "Best Of Syntetizátor" a že bych měl radši zkusit něco jiného. Rozhodl jsem se, že tedy zkusím orchestr a uvidím, co se stane. Vzniklo takové orchestrálnější intro této skladby. Když jsem dokončil tuto verzi, tak Joost van den Broek [producent alba, pozn. překl.] přišel s nápadem, že by Henning Basse a Marcela Bovio mohli nazpívat sbory. To vyšlo parádně, protože orchestr sám o sobě zněl dost dobře, ale teprve když se tam přidali oni dva a sbor, tak to byla naprostá bomba! Líbí se mi spojení jejich zpěvu a orchestru a tak vzniklo tohle sborově-orchestrální intro. Výsledek je super.
Na téhle skladbě se mi taky líbí, jak ze začátku zní hodně pozitivně, objevuje se tam Laura a její soprán, a najednou do ní vtrhne Mark, jeho chraplák a dvojitá basa. Mám rád ten kontrast, který se ve skladbě opakuje vícekrát. Super!

Insano (Šílenec)

Frank: Další píseň složil Mark na akustické kytaře. Také se v ní objevuje houslové sólo od Dimitrise. O studiovou nahrávku se postaral Isaac. Skladba je v italštině, nádherně jí nazpívala Laura a jmenuje se Insano.

Devil in Disguise (Ďábel v přestrojení)

Frank: Tohle byl jeden z prvních nápadů, které MaYaN kdy nahrál – ještě v době, kdy na kytaru hrál Sander Gommans. Když jsem se přidal do kapely, i pro mě to byla jedna z prvních skladeb, na které jsem pracoval. Loni jsme ji s Markem a Jackem dokončili a stal se z ní Devil in Disguise.

 

číst více

Komentáře k písním (Quarterpast)

Rubrika: Diskografie, publikováno:

Členové nizozemské symphonic death metalové kapely MaYaN poskytli náhled do písní, které dohromady tvoří Quarterpast, debutové album kapely.

01) Symphony of Aggression / Symfonie útoku
Nejsložitější píseň s propracovanými kytarovými pasážemi, která se nejsnadněji nahrávala. Frank [Schiphorst, kytarista] používal kytaru Bo-El MC7 s kobylkou Seymour Duncan JB, pro čistší zvuk jinou MC7 s tlustším krkem. V této první písni, která otevírá celé album, již zpívají všichni zpěváci – Floor [Jansen ze skupiny ReVamp, bývalá členka After Forever], Simone [Simons z Epicy], Henning [Basse ze Sons of Seasons], Mark [Jansen, kytarista a zakládající člen kapel MaYaN a Epica] a Ariën [van Weesenbeek, bubeník v kapelách MaYaN a Epica]. Během nahrávání jsme byli otevření novým názorům a využili jsme kvality hlasů všech zpěváků.

02) Mainstay of Society (In The Eyes of the Law: Corruption) / Základ společnosti (V očích zákona: Korupce)
Tato píseň vznikla z kytarového licku v outru předcházející písně Symphony of Aggression. Frank improvizoval s tímto lickem a Mark složil základ pro Mainstay of Society během jednoho odpoledne, přičemž ho založil jenom na tomto licku. Tato skladba také obsahuje nejtěžší kytarový riff. V písni se objevuje hlavně growling, o ženské vokály v refrénu se postarala Simone.

03) Quarterpast / Čtvrthodina
Chlapecký sbor pro naše album nahráli v Londýně. Původně jsme ho chtěli použít pro jinou píseň, ale způsob, jakým to zazpívali, nás přiměl to neudělat a podbarvit to jinou hudbou, abychom tomu dodali extra tajemný dojem.

04) Course of Life / Cesta životem
Typicky spontánní skladba, kterou jsme složili u Marka doma přibližně ve stejné době, kdy jsme nahráli vícehlasou pšoukavou píseň. To byste nechtěli slyšet. Mark stisknul „přehrát“ později toho dne, když byla otevřená okna. Bylo skvělé pozorovat výrazy na tvářích lidí, kteří okolo projížděli na kolech!

05) The Savage Massacre (In The Eyes of the Law: Pizzo) / Brutální masakr (V očích zákona: Pizzo)
Ariën byl úplně propocený po nahrávání této skladby! Neměl čas na zkoušení – jenom si poslechnul předprodukční nahrávky ve studiu a zvládnul to skoro hned! Laura [Macrì], talentovaná operní zpěvačka z Itálie, hraje velkou roli v této písni se svým italským textem. Je to tvrdá skladba s atmosférickou střední částí.

06) Essenza Di Te / Tvoje vůně
Jenom jsme zmáčkli „nahrávat“ a nechali jsme Jacka [Driessena, klávesista MaYaN] něco spontánně zahrát. Pak jsme nechali Lauru [Macrì, hostující zpěvačku], ať dělá co umí. Tohle z toho nakonec vzniko. Demo nahrávku jsme nazvali Perfume (Parfém). Určitě se podívejte na film Parfém [http://www.csfd.cz/film/12790-parfem/], který nás inspiroval k napsání této písně.

07) Bite The Bullet / Překousni to nejhorší
Až nyní potřebovala Frankova kytara novou sadu strun. Na celé album jsme použili jenom dvě sady, víc jsme jich nepotřebovali. Zato jsme spotřebovali celkem asi 30 trsátek. V této skladbě exceluje Henning [Basse ze Sons of Seasons, hostující zpěvák]. Proto tomu taky říkáme „Henningův song“. Ukazuje tady, co všechno dokáže se svým hlasem: chrapláky, jemné části i sborový souzvuk.

08) Drown The Demon / Utop démona
Vůbec první studiová skladba, na níž Floor Jansen a Simone Simons zpívají spolu! Ariënův hlas můžete slyšet na konci skladby. Nahráli jsme ho jen tak z legrace, ale nakonec jsme se rozhodli to použít. Promiň, Ariëne!

09) Celibate Aphrodite / Afrodita v celibátu
Zatímco Henning [Basse, hostující zpěvák] nahrával svoje vokální části, Sascha [Paeth, producent] blbnul se zvukem. Změnil tón jeho hlasu, takže Henning pak zněl jako Chip a Dale, ale sám to neslyšel. Videonahrávku můžete vidět na YouTube na adrese http://www.youtube.com/watch?v=yAjrnKPkU0c .

10) War On Terror (In The Eyes of the Law: Pentagon Papers) / Válka proti teroru (V očích zákona: Pentagonské dokumenty)
Mark [Jansen], Jack [Driessen, klávesista], Ariën [van Weesenbeek, bubeník] a Frank [Schiphorst, kytarista] v této skladbě společně vykřikují „Pane, ano Pane! Pane, ne Pane!“. Je to nejtvrdší píseň na albu. Zabývá se takzvanou „válkou proti teroru“, která se vlastně vede jenom pro zvýšení vlivu nad danou oblastí a pro zachování vývozu ropy, ale nebude to fungovat, protože za 20 let stejně budeme muset všichni mluvit čínsky. ;-)

11) Tithe / Desátek
V této písni nebyly zraněny žádné mince! Církev si díky nám vlastně nic nevydělala.

BONUS TRACK: Sinner’s Last Retreat (Deed of Awakening) / Hříšníkovo poslední útočiště (Skutek procitnutí)
Frank si ve studiu jen tak z legrace improvizoval kytarové sólo. Nepřemýšlel nad tím, jenom tak poškubával s vibrační pákou. Z technické stránky to byla hrůza, ale nás to pořádně rozesmálo. V této skladbě se ještě jednou všechno a všichni spojuje dohromady. Je to velké finále! Text pomáhala skládat Najla*) a poskytla tak svůj náhled na konflikty na Blízkém a Středním východě.

*) Johanna Najla Fakhry je profesionální tanečnice orientálních tanců, modelka, překladatelka a tlumočnice, která také MaYaN doprovázela na turné po Nizozemsku, Belgii a Německu (viz obrázek).

Najla

číst více

Quarterpast (2011)

Rubrika: Diskografie, publikováno:

MaYaN Quarterpast cover

Datum vydání: 20. května 2011
Nahrávání: 18. října 2010 – 15. ledna 2011, The Gate Studio, Wolfsburg, Německo
Label: Nuclear Blast
Styl: Symphonic Death Metal Opera/Progressive/Black
Délka alba: 59:09
Producent: Sascha Paeth

Tracklist:
01. Symphony of Aggression (7:52)
02. Mainstay of Society (In the Eyes of the Law: Corruption) (5:30)
03. Quarterpast (1:35)
04. Course of Life (6:10)
05. The Savage Massacre (In the Eyes of the Law: Pizzo) (5:30)
06. Essenza di Te (2:08)
07. Bite the Bullet (5:21)
08. Drown the Demon (5:05)
09. Celibate Aphrodite (7:26)
10. War On Terror (In the Eyes of the Law: Pentagon Papers) (4:33)
11. Tithe (0:50)
Bonus Track:
12. Sinner's Last Retreat (Deed of Awakening) (7:44)

Hudba:
MaYaN (tracks 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12)
MaYaN & Sander Gommans (track 7)
Orchestrální aranžmá: Jack Driessen
Dodatečné aranžmá: Mark Jansen, Miro Rodenberg
Zvuk, mix, mastering: Sascha Paeth, Simon Oberender, Olaf Reitmeier

Texty:
Mark Jansen (tracks 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10)
Laura Macrì (track 6)
Mark Jansen & Johanna Najla Fakhry (track 12)
Spolupráce a korekce: Amanda Somerville

Členové skupiny:

Mark Jansen - growling, výkřiky
Jack Driessen - klávesy, výkřiky (track 4)
Frank Schiphorst - kytara
Isaac Delahaye - kytara
Jeroen Paul Thesseling - baskytara
Ariën van Weesenbeek - bicí, growling (track 2), mluvené slovo (tracks 1, 8, 9)

Hosté:

Simone Simons (Epica) - tracks 1, 2, 7, 8, 12
Floor Jansen (ex-After Forever, ReVamp) - tracks 1, 4, 7, 8, 12
Laura Macrì (italská operní pěvkyně) - tracks 5, 6, 9
Henning Basse (Sons of Seasons) - tracks 1, 4, 5, 7, 9, 12
(Amanda Sommerville - mluvené slovo, track 1)

Sbor:
Simone Simons, Floor Jansen, Laura Macrì: soprán, alt
Henning Basse, Simon Obender: tenor, bas
Trinity Boys Choir (track 3)
Aranžmá pro dětský sbor: Coen Jannsen

Grafická stránka:
Obal: Stefan Heilemann (www.heilemania.de)
Promo fotky: Audrey Dujardin (www.shutterblast.net)

 

 

číst více

Antagonise (2014)

Rubrika: Diskografie, publikováno:

MaYaN Antagonise cover

Datum vydání: 31. ledna 2014
Label: Nuclear Blast
Styl: Symphonic Metal/Melodic Death Metal
Délka alba: 64:50
Producent: Joost van den Broek, MaYaN

Tracklist:
00 - Descry (Bonus Track)   2:14
01 - Bloodline Forfeit   4:15
02 - Burn Your Witches   5:39
03 - Redemption (The Democracy Illusion)   6:07
04 - Paladins of Deceit (National Security Extremism: Part 1)   6:16
05 - Lone Wolf   5:54
06 - Devil in Disguise   4:59
07 - Insano   2:57
08 - Human Sacrifice   6:10
09 - Enemies of Freedom   7:09
10 - Capital Punishment   4:41
11 - Faceless Spies (National Security Extremism: Part 2)   8:09

Hudba:
Mark Jansen (skladby 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11)
Frank Schiphorst (skladby 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11)
Jack Driessen (skladby 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11)
Rob van der Loo (skladba 1)
Sander Gommans (skladba 6)
Orchestrální aranžmá: Jack Driessen
Dodatečné aranžmá: Frank Schiphorst, Mark Jansen, Joost van den Broek
Dodatečná úprava zvuku: Joost van den Broek
Vokální linky: Henning Basse, Laura Macrì, Mark Jansen, Jack Driessen, Joost van den Broek

Texty:
Mark Jansen (skladby 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11)
Laura Macrì (skladba 7)
Jazyková úprava textů: Buffi Duberman (www.rockyourenglish.com)

Členové skupiny:
Mark Jansen – growling, výkřiky
Henning Basse – mužské vokály, sbory
Laura Macrì – soprán
Jack Driessen – klávesy, orchestr
Frank Schiphorst – kytara
Rob van der Loo – bezpražcová baskytara
Ariën van Weesenbeek – bicí

Hosté:
Floor Jansen – ženské vokály (skladby 2, 3)
Marcela Bovio – ženské vokály (skladby 1, 6, 8), sbory
Isaac Delahaye – akustická kytara (skladba 7)
Dimitris Katsoulis – houslová improvizace a sóla

Nahrávání a engineering: Sandlane Recording Facilities, MaYaN Studios
Nahrávání vokálů Henninga: Klangwerk Chaussée
Nahrávání houslí: Victor Berkan (Studio Victory, Atény, Řecko)

Re-amping a úpravy: Joost van den Broek, Jos Driessen (Sandlane Recording Facilities)
Mixování: Joost van den Broek, Jos Driessen (asistence)
Mastering: Darius van Helfteren (Amsterdam Mastering)

Umělecká režie a design: Stefan Heilemann (www.heilemania.de)
Promo fotky kapely: Tim Tronckoe (www.timtronckoe.com)

číst více