Epica v Praze - 20.1.2015

Publikováno: , autor: redakce

Setlist:
1. Originem (intro)
2. The Second Stone
3. The Essence of Silence
4. Unleashed
5. Storm the Sorrow
6. Martyr of the Free Word
7. The Obsessive Devotion
8. Victims of Contingency
9. The Last Crusade
10. Cry for the Moon
11. The Phantom Agony
Přídavky:
12. Sancta Terra
13. Unchain Utopia
14. Consign to Oblivion

Na další koncert Epicy v České republice jsme nemuseli příliš dlouho čekat. Od jejich posledního vystoupení, které se konalo loni v červenci na festivalu Masters of Rock, uběhlo sotva půl roku. Kapela se u nás zastavila v rámci druhé části evropského turné k poslední desce The Quantum Enigma. Nicméně zřejmě vzhledem k tomu, že je u nás poslední dobou tak často (a ještě bude, jak se dočtete později), tento rok se nepořádaly v ČR tradiční dva koncerty v Praze a ve Zlíně, ale volba padla pouze na Prahu. Tam jsme samozřejmě nemohly chybět, takže vám nyní můžeme sepsat obvyklý report. :)

Koncert v pražské MeetFactory byl oznámen už v červnu minulého roku, takže se není čemu divit, že se týden před datem konání vyprodaly všechny vstupenky. Ještě rychleji se vyprodaly i lístky na VIP meet & greet s kapelou, které zmizely již během podzimu. S Natálkou jsme se však tentokrát na meet & greet nechystaly, takže nám to ani tak nevadilo. :)

Epica Czech GingerbreadV úterý jsme se s Natálkou jako obvykle sešly o něco dříve a připravily si dárky pro kapelu. Jako vždy jsme jim chtěly darovat něco typicky českého, takže tentokrát od nás dostali velkou lahev Becherovky a pardubický perník s Českou republikou a logem Epica (viz foto). Poté už byl čas vyrazit k místu konání. Původně jsme plánovaly dorazit k MeetFactory asi tak ve čtvrt na sedm, po menších problémech s MHD jsme však ke klubu došly až pět minut před sedmou, když už se pouštělo dovnitř. U dveří jsme byly odbaveny, dárky jsme si ponechaly u pořadatelů a pak už jsme vešly do sálu, v němž už postávalo značné množství lidí. Zabraly jsme místa asi tak v deváté řadě uprostřed a pak už jsme jenom čekaly, zatímco se prostor kolem nás pomalu, ale jistě plnil. Po necelé půlhodince pohasla světla v sále a rozeznělo se poměrně netradiční intro – skladba Montagues & Capulets z Prokofjevova baletu Romeo & Julie (pro zajímavost: stejnou skladbu Epica odehrála s orchestrem v rámci koncertu The Classical Conspiracy). A to už na pódium začala přibíhat první předkapela, Diablo Blvd.
Diablo Blvd
Belgická hardrocková banda Diablo Blvd., jejímž frontmanem je bývalý stand-up komik Alex Agnew, u nás není příliš známá, ačkoliv existuje již od roku 2005. Na koncertě představovala své poslední album Follow the Deadlights, zazněly však i hitovky z předchozího alba Builders of Empires. První předkapela má vždycky tak trochu nevděčný úkol publikum rozehřát a navnadit na hlavní hvězdy večera, i když většina fanoušků přišla hlavně kvůli Epice a Dragonforce. Nicméně Diablo se tohoto úkolu zhostilo se ctí a půlhodinka jejich vystoupení utekla poměrně příjemně. Kapela zaujala energickým zvukem a charismatickým projevem zpěváka Alexe, který se o kontakt s publikem neustále snažil, i když reakce byly hlavně zpočátku vlažnější. Fanoušci však zareagovali na výzvu rozsvítit své telefony, foťáky a zapalovače během balady Saint of Killers, a během chvíle se celé publikum blýskalo. Krátký úryvek z videa můžete vidět na Facebooku kapely. Nás pobavili hlavně dva fanoušci, kteří svými mobily podsvítili kelímky s pivem a podpořili tak atmosféru svítícím pivem (viz foto) :) Během poslední skladby Black Heart Bleed už byla v sále ta správná koncertní atmosféra a kapele se dokonce podařilo v refrénech publikum i rozezpívat.Diablo Beer


Setlist Diablo Blvd.:

1. Fear is for the Enemy
2. Builders of Empires
3. Rise Like Lions
4. Saint of Killers
5. Beyond the Veil
6. Black Heart Bleed

Po Diablo Blvd. následovala slabá čtvrthodinka na přestavbu pódia a zvučení. Během ní nás celkem dost pobavil netradiční výběr puštěné muziky – ABBA a její S.O.S. Nicméně už v pauze bylo znát, že druhá předkapela (nebo chcete-li spíše very special guest) přilákala o dost víc fanoušků – veškerý volný prostor se začal zaplňovat a tlačenice poměrně zhoustla. Stačil letmý pohled okolo sebe a hned jste mohli napočítat několik různých triček s nápisem DragonForce. Ano, jako další na programu byla tato power-speed-metalová kapela z Velké Británie. Jakmile začalo hrát intro a na pódiu se objevovali jednotliví členové „Dračí síly“, hned bylo poznat, že pro velkou část fanoušků toto nebyla pouhá předkapela, ale seskupení na úrovni hlavní hvězdy večera. Už během úvodní skladby Fury of the Storm se publikum rozeskákalo a roztleskalo. Bohužel oproti první kapele se úroveň nazvučení dost zhoršila, takže si z celého vystoupení pamatuji pouze typický power-metalový ječák zpěváka Marca Hudsona a bleskurychlé kytarové hrátky obou kytaristů. Zarytí fanoušci DragonForce jistě prominou, nicméně pro nezúčastněné posluchače, jako jsme byly my, znělo celé vystoupení jako jedna a ta samá skladba. Když jsme však zmínily kytarové hrátky, nelze přitom nejmenovat „dračí“ kytaristy Hermana Li a Sama Totmana, kteří se snad s tímto nástrojem v ruce už narodili. Dragonforce Zejména mě bavilo pozorovat Hermana, který při svém kytarovém čarování dělal zajímavé obličeje a také dobře komunikoval s předními řadami publika. Kromě zmíněné Fury of the Storm z alba Sonic Firestorm jsme se dočkali tří skladeb z jejich posledního alba Maximum OverloadThree Hammers, The Game a zajímavé Symphony of the Night s cembalovými prvky. Z předchozí tvorby DragonForce zastupovala každé album jedna skladba, setlist pak uzavřela hitovka Through the Fire and Flames, která v roce 2007 získala ocenění za nejlepší kytarové sólo. Publikum se během jejich vystoupení dostalo pořádně do varu, loučení „Dračí síly“ dokonce provázelo skandování „Dragonforce, Dragonforce“.

Setlist DragonForce:
1. Fury of the Storm
2. Three Hammers
3. The Game
4. Symphony of the Night
5. Cry Thunder
6. Valley of the Damned
7. Through the Fire and Flames

Simone SimonsVětšina fanoušků včetně nás však již netrpělivě čekala na hlavní hvězdu večera – EPICU. Následovala další přestavba pódia a zvučení. Na rozdíl od posledního koncertu v Praze (a od většiny koncertů podobných kapel) nevisel na zadní části pódia tradiční backdrop s motivem alba, jelikož by zastínil světelné panely doplňující bohatou lightshow. Jinak bylo vše při starém, motiv alba se objevil na Ariënových bicích a bočních dekoracích a poznaly jsme i netradičně tvarované stojany na mikrofony. Kolem půl desáté však již bylo vše hotovo a připraveno. Světla pohasla a publikum začalo v očekávání tleskat, křičet a skandovat, až první tóny intra Originem téměř zanikly v tomto hluku. Vytleskávání a křik zesílilo vždy, když se na pódiu postupně objevil další člen kapely. Tradičně jako první se za bicími vyloupl bubeník Ariën, následován klávesákem Coenem. Pořadí příchozí (bas)kytarové sekce si však přesně nepamatuji, jelikož nízké pódium v MeetFactory, spoustu fanoušků před námi a jejich zdvižené ruce nám dost ztěžovaly výhled. Každopádně během posledních tónů intra na pódium dorazili basák Rob a kytaristé/growleři Isaac a Mark a Originem plynule přešlo do úvodní skladby z alba The Quantum EnigmaThe Second Stone, kdy sestavu na pódiu konečně doplnila i Simone Simons a její nepřehlédnutelná rudá hříva. Jak jsme se přesvědčily už na loňském Masters of Rock, The Second Stone je opravdu tvrdá a energická skladba, u níž se snad nedá neházet hlavou nebo aspoň nemávat paroháči do rytmu. Většina fanoušků kolem nás byla očividně stejného názoru (až na pár jedinců, se kterými nehnula ani ta nejrytmičtější pasáž). „Druhý kámen“ ihned následovala taktéž novinka The Essence of Silence. Opět, stejně jako po MoRu musíme konstatovat, že mateřství Simone a jejímu hlasu jenom prospělo – její vyzrálý a barvitý hlas ve středních polohách snadno přezpíval i sborové party a samply, které byly tentokrát opravdu hodně přezvučené.

Mark JansenPo těchto dvou novinkách jsme se s kapelou vrátili do nedávné minulosti se singly Unleashed a Storm the Sorrow z předchozích dvou studiových alb (Design Your Universe a Requiem for the Indifferent). Ačkoliv od vydání posledního alba The Quantum Enigma uběhlo už víc jak třičtvrtě roku a fanoušci měli spoustu času na naposlouchání nových skladeb, u osvědčených singlů stejně reagovali o něco spontánněji a bouřlivěji. Další skladbou jsme se vrátili opět do časů Design Your Universe – písní Martyr of the Free Word tak kapela reagovala na nedávný útok na redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo. Je až děsivé, jak kapela touto skladbou už před šesti roky vystihla dnešní situaci ve světě.

Před dalším kouskem nás Simone vyzvala k pořádnému headbangingu – následovala totiž osvědčená pecka z alba The Divine Conspiracy a to sice (má osobně nejoblíbenější) The Obsessive Devotion. Při ní jsme se pořádně vyřádily, a pokud jste někdo stáli někde poblíž nás, tak jste mohli slyšet, jak jsme se samplem odvřískaly v plné hlasitosti „All I wish is to get rid of this obsessive devotiooon!!!“ :D
Epica
S další skladbou Victims of Contingency jsme se vrátili zpět k nejnovějšímu albu. Celkově nás překvapilo, jak málo skladeb z posledního alba kapela hrála – nepočítaje intro to byly pouze čtyři písně (poslední Unchain Utopia jsme se dočkaly až v přídavku). Čekaly jsme, že kapela zahraje třeba i Chemical Insomnia jako na prvním koncertě této části turné v německém Bochumu, ale bohužel jsme se nedočkaly. Nicméně kapela zřejmě chtěla v setlistu zavzpomínat také na předchozí tvorbu, takže nám z každého staršího alba zahráli po dvou skladbách (kromě Requiem for the Indifferent, z něhož zazněla pouze již zmíněná Storm the Sorrow).

Po Victims jsme se vrátili do časů alba Consign to Oblivion se skladbou The Last Crusade. Pro mě osobně to byla jediná „novinka“ ze setlistu, kterou jsem ještě nikdy naživo neslyšela – všechny nové písně z The Quantum Enigma jsme totiž zažily už na Masters of Rock. (Kdo však byl v roce 2011 na Metalfestu, pro toho ani „Poslední křížová výprava“ nebyla žádnou novinkou.) Následně jsme se s kapelou vrátili ještě o dalších pár let zpátky, a to sice s klasickými skladbami Cry for the Moon (která byla opět doplněna o tradiční sing-along, proložena pasáží s představováním jednotlivých členů kapely a zakončena bombastickým bubenickým sólem) a The Phantom Agony, u níž nechyběla „disko vsuvka“, která rozeskákala a roztančila snad celou MeetFactory.

Keyboard Guitar Battle Během symfonického outra The Phantom Agony kapela zmizela do zákulisí, odkud jsme ji obligátně vytleskali a vyskandovali pro přídavek. Jako první se objevil Coen, užil si svou chvilku slávy a slíbil, že se s námi znovu uvidí v létě na festivalu Made of Metal. Pak si nasadil svoje známé přenosné klávesy, aby mohl začít své sólo-intro k prvnímu přídavku Sancta Terra. Během něj mu zdárně sekundoval i kytarista Isaac, který mezitím obsadil místo u Coenových otočných kláves. U Simone už byla v této náročné skladbě znát menší hlasová únava, kterou však v refrénu opět přehlušily příliš hlasité symfonické aranžmá a sbory. Další písní byla již zmíněná novinka Unchain Utopia a třetím, posledním přídavkem nebylo nic jiného než tradiční závěrečná Consign to Oblivion, kterou jako vždy zahájil „souboj“ mezi Coenovými klávesami a Ariënovými bicími. Tato více než devítiminutová kompozice má na koncertě vždycky takovou hořkosladkou příchuť – díky své délce si jí člověk může plně vychutnat včetně všech epických pasáží, ale zároveň si pořád říká „to už je poslední skladba, brzy zase bude po všem“ :( Takže i třetí přídavek nám utekl až moc rychle a pak už následoval jen obvyklý závěr koncertu, kdy kapela za bouřlivého a neutichajícího potlesku a skandování rozházela do publika paličky, trsátka, ručníky a setlisty na lahvích s vodou. Poté se s námi kapela rozloučila a následně se k nám otočila zády, aby si nechala vyfotit klasickou „selfie“ s publikem.

Epica Audience Shot

Jelikož potlesk neustával, Epica se ještě vrátila k opakovanému loučení, to už jsme se ale prodíraly co nejrychleji zpět k pořadatelskému stolu u vchodu, kde jsme měly schované dárky pro kapelu. S dárkovými taškami jsme se procpaly proti proudu zpět do sálu k baru, kde jsme si povídaly s kamarády a fanoušky, dokud kapela nevyjde ze zákulisí. Nakonec jsme po chvíli od Míši (Mikky) dostaly echo, že se Mark objevil v předsálí u stánku s merchem, takže jsme se opět přesunuly ven ze sálu, kde jsme takřka hned narazily do Ariëna. Předaly jsme mu dárky pro kapelu – vtipné bylo, že jakmile se mu do ruky dostala dárková taška s lahví, Ariën se ještě ani nepodíval dovnitř a už se nás ptal „Is this Becherovka?“ :D Perník se mu také moc líbil a když naše dary odnesl do zákulisí, vrátil se s tím, že se perník jako sladkost obzvlášť zalíbil Simone. Nakonec jsme až do zavíračky klubu zůstaly v předsálí u merche a povídaly si s dalšími fanoušky a s Ariënem o všem možném – dokonce jsme ho naučily říkat i Ř :) Nakonec nás však asi v půl druhé vyhnali sekuriťáci ven, takže jsme se rozloučili a před odjezdem jsme ještě zamávali taktéž odjíždějícímu tourbusu.

Závěrem tohoto obsáhlého reportu bychom vám všem moc chtěly poděkovat za podporu, kterou jste Epice projevili. Samotná kapela během vystoupení několikrát zopakovala, že jsme jedno z nejhlasitějších publik, jaké kdy poznali, a kytarista Isaac nás později na svém FB dokonce přirovnal hlasitostí a fanděním k jihoamerickým publikům. Myslím, že to můžeme brát rozhodně jako poctu! :) Doufáme, že se tedy všichni znovu uvidíme v srpnu na festivalu Made of Metal, kde Epica bude vystupovat dokonce jako headliner. Do té doby nezapomeňte pravidelně sledovat naše fanklubové stránky i Facebook a také nám zasílejte své fotky z proběhlého koncertu, které postupně zveřejňujeme ve speciální facebookové galerii. Taktéž ještě jednou děkujeme za přízeň a pochvaly za vedení českých fanstránek, kterých se nám od vás dostalo osobně na koncertě.

Za Epica & MaYaN Czech Fansite

Magda & Natálie

Epic Team

(zdroj fotek & videa: Epica Czech Fansite, Lucie Podaná, Epica)

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.